Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci na placach zabaw?

Każda dziecięca zabawa powinna opierać się przede wszystkim na bezpieczeństwie. Co zrobić, by mieć pewność, że dziecko nie zrobi sobie krzywdy? Jak o nie zadbać na placu zabaw?

Bezpieczny plac zabaw

Przede wszystkim, warto zapoznać się z regulaminem korzystania z danego placu zabaw i jego sprzętów. Przed pozwoleniem dziecku na zabawę, należy sprawdzić, czy ich stan techniczny jest odpowiedni i nadający się do użytku. Niedopuszczalne jest, by którykolwiek ze sprzętów był uszkodzony, a wciąż użytkowany przez dzieci. Wystające, ostre elementy mogą spowodować dużą krzywdę, prowadzącą nawet do kalectwa, a pęknięta huśtawka czy zjeżdżalnia może przyczynić się do groźnego upadku dziecka. W razie wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń należy niezwłocznie poinformować osoby odpowiedzialne za dany plac zabaw, do których kontakt znajdziemy w regulaminie.

Oprócz kontroli sprzętów, należy zwrócić uwagę również na nawierzchnię. Powinna być ona wykonana z gumowych płyt potwierdzonych atestami, aby była przyjazna dla zdrowia naszego dziecka. Nie może mieć elementów wystających, przez które pociecha mogłaby się skaleczyć. Gumowa nawierzchnia, np. stworzona z płyt EPDM czy SBR, to także gwarancja amortyzacji upadku, dzięki czemu najmłodsi unikną większych stłuczeń. Płyty EPDM i SBR to zabezpieczenie najmłodszych przed poślizgiem i nadmiernymi wibracjami podłoża. Są one także odporne na czynniki zewnętrzne, więc mogą służyć przez długi czas.

Plac zabaw znajdujący się przy ruchliwej ulicy powinien być ogrodzony. Ograniczenie przestrzeni użytkowej i postawienie przeszkody w formie ogrodzenia utwierdzi nas w przekonaniu, że dzieci będą bezpieczne, nawet wtedy, gdy się zapomną w trakcie zabawy.

Sprzęt dostosowany do wieku użytkowników

Warto pamiętać, że nie każdy sprzęt na placu zabaw jest odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych. Dzieci do siódmego roku życia nie powinny korzystać na przykład z huśtawki samodzielnie – grozi to upadkiem i silnym uderzeniem w głowę rozbujanego sprzętu.

Czystość

Aby plac zabaw był bezpieczny, powinien być czysty. Sprawdź, czy bawiące się dziecko nie natknie się na rozbite szkło lub wyrzucone przez kogoś leki, a zanim wpuścisz je do piaskownicy upewnij się, że nie stała się ona kuwetą dla zwierząt.

Wróć do bloga