Czy płyty gumowe sprawdzają się jako nawierzchnie tarasowe?

Charakterystyczne, kolorowe, gumowe płyty kojarzą się większości z bezpiecznymi nawierzchniami placów zabaw dla dzieci lub nawierzchnią w obiektach sportowych. Ich zadaniem jest amortyzowanie upadków podczas zabawy i ćwiczeń. Coraz więcej osób i firm decyduje się jednak na zamontowanie płyt na swoim tarasie. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Bezpieczniej i wygodniej

Zdecydowanie tak! Płyty gumowe na tarasie pełnią tę samą funkcję, co w wyżej wymienionych obiektach. Właściciele tarasów wykończonych płytkami, kamieniem lub deskami doskonale wiedzą, jak ryzykowne jest chodzenie po nich po deszczu, lub gdy dostanie się na nie woda ze szlaucha po podlewaniu ogrodu. Ryzyko jest jeszcze większe, gdy robimy to latem, chodząc po tarasie na bosaka. Upadek na twardą nawierzchnię może spowodować groźną kontuzję i sprawić, że okresu wakacyjnego nie będziemy wspominać zbyt miło. Wykładając taras płytami gumowymi, możemy być pewni, że upadek nie tylko zostanie zamortyzowany, ale prawdopodobnie do niego wcale nie dojdzie. Płyty gumowe mają bowiem właściwości antypoślizgowe, nawet wtedy, gdy są mokre. Co ważne, przyjemniej chodzi się po nich bosymi stopami, gdyż są miększe niż tradycyjne wykończenia tarasowe. Płyty tłumią te drgania i dźwięki. Dzięki nim w domu jest nieco ciszej, gdy na tarasie rozmawia kilka osób lub bawią się na nim dzieci.

Do wyboru, do koloru

Oczywiście płyty gumowe na tarasie nie muszą przypominać tych, które używane są na placach zabaw. Produkty dostępne są również w stonowanych kolorach i tylko od właściciela domu zależy, czy zdecyduje się on na klasyczną elegancję, czy zabawę z kontrastami. Płyty są odporne na promieniowania UV, a także mrozoodporne. To oznacza, że nie stracą swoich walorów estetycznych po jednym sezonie. Jeśli do tego przypomnimy sobie, że bardzo łatwo utrzymać je w czystości, okazują się niezastąpioną nawierzchnią tarasową. Więcej charakterystyk znajduje się w artykułach poświęconych charakterystyką płyt SBR i charakterystyką płyt EPDM

Wróć do bloga