Nawierzchnie z gumy jako rozwiązanie dla stadnin

O gumowych nawierzchniach mówi się głównie w kontekście placów zabaw dla dzieci czy nowoczesnych obiektów sportowych. Niewiele osób wie jednak, że są one też idealnym podłożem do końskich boksów. Jak to możliwe, że nawierzchnie gumowe sprawdzają się w stajniach?

Zwierzęta silne, lecz delikatne

To bardzo proste. Gumowe maty działają na konie tak, jak na bawiące się dzieci czy ćwiczących sportowców – znacząco amortyzują ich stawy. Konie śpią na stojąco – bardzo rzadko zdarza im się położyć. Bezpieczna nawierzchnia znacząco poprawia komfort wierzchowców. Ma również właściwości antypoślizgowe, nawet wtedy, gdy jest mokra. To jednak nie koniec jej zalet. Maty stanowią świetną izolację termiczną i akustyczną. Oddzielają zwierzęta od zimnej podłogi, wyciszają też stukot kopyt. Warto przy tym wspomnieć, że nawierzchnie gumowe są niezwykle wytrzymałe – nie uszkodzą ich nawet kopyta koni, które są podkute. Nie ulegną też pod wpływem ruchu kołowego. Maty odprowadzają mocz, właściciel wierzchowca nie musi martwić się więc, że koń stoi w wilgoci.

Porządek w boksach

Dlaczego jeszcze warto rozważyć montaż mat gumowych w stajni? Przede wszystkim ze względu na czystość. Ściółka bardzo się pyli i szkodzi układom oddechowym ludzi, jak i zwierząt. Ciężko też zapanować przy niej nad higieną. Maty łatwo się czyści wodą i dostępnymi powszechnie środkami. Najlepszym pomysłem jest umieszczenie mat w większej części boksu i pozostawieniu niewielkiego metrażu na toaletę, w której będzie znajdowała się ściółka. Naturalnym odruchem większości koni jest oddawanie moczu na podłoże, które szybko go wchłania. Taka aranżacja boksu pozytywnie wpływa na koszty ponoszone na ściółkę, a także czas przeznaczony na sprzątanie stajni. Zakup mat można więc śmiało nazwać inwestycją. Co ważne, nawierzchnię z gumy w boksie instaluje się bardzo łatwo. W razie potrzeby można ją szybko rozmontować i zamontować w innym miejscu. Co ciekawe, maty są też odporne na mróz i promieniowanie  UV. Oznacza to, że równie dobrze sprawdzają się np. w otwartych wiatach, na padokach czy końskich myjkach. Nawierzchnie bezpieczne dla koni są dostępne w wielu różnych kolorach, dlatego też z powodzeniem można dopasować je do każdego obiektu.

Wróć do bloga