Jakie standardy muszą spełniać nawierzchnie z gumy?

Chociaż wydawać by się mogło, że bezpieczne nawierzchnie na placach dla dzieci to po prostu zwykłe, gumowe płyty, tak naprawdę okazuje się, że powinny one spełniać szereg norm, narzuconych przez prawo polskie i unijne. Dobrej jakości nawierzchnie bezpieczne to te, które spełniają najnowszą normę PN:EN 1177. Określa ona metody wyznaczania amortyzacji uderzenia nawierzchni na placach zabaw.

Dlaczego warto wybrać produkt spełniający normę?

Często osoba realizująca inwestycję nie ma innego wyboru – zastosowanie płyt spełniających normę jest wymaganiem inwestora. Coraz częściej po płyty spełniające wspomnianą normę sięgają nawet osoby prywatne, przygotowujące miejsce do zabawy dla dzieci w swoim ogrodzie. Nic w tym dziwnego. Tylko produkty, które są zgodne z założeniami normy, dają gwarancję, że w przypadku upadku dziecka zamortyzują go tak, jak powinny. Oferowane przez nas płyty tworzą bezpieczną strefę zabaw (certyfikat HIC). Nasze nawierzchnie na place zabaw otrzymały również atest PZH. Współczynnik bezpieczeństwa upadku HIC rośnie wraz z grubością płyty. Warto wziąć to pod uwagę na placach zabaw, na których dzieci mogą ulegać kontuzjom z powodu upadku z większych wysokości (z drabinkami, „małpimi gajami” itp.).

Pożądane cechy płyt

Jak łatwo można się domyśleć, bezpieczne nawierzchnie na placach zabaw poza ochroną przed kontuzjami powinny pełnić jeszcze kilka innych funkcji. Warto wybierać te z nich, które mają właściwości antypoślizgowe. Gdy spadnie deszcz, a dzieci bawią się na mokrym placu, dość łatwo o upadek. Wysokiej jakości płyty powinny być też odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także – działanie skrajnych warunków atmosferycznych. Ważne, by miały długa żywotność i przez lata nie traciły swoich właściwości. Wybierając płyty, warto sprawdzić, czy są one wodoprzepuszczalne. Jeśli dobrze odprowadzają wodę, na nawierzchni nie będą tworzyły się kałuże. Istotne jest również to, aby płyty nie zawijały się przy brzegach. Osoba wybierająca płyty musi pamiętać również o cechach najistotniejszych z punktu widzenia dzieci: płyty powinny ładnie wyglądać. Na szczęście producenci oferują bezpieczne nawierzchnie w wielu różnych opcjach kolorystycznych i nie ma najmniejszego problemu, by poszczególne kolory ze sobą łączyć. Plac zabaw może więc być nie tylko bezpieczną, ale też naprawdę miłą dla oka aranżacją.

Wróć do bloga