Charakterystyka płyt SBR – montaż, budowa i użytkowanie

Płyty gumowe mają wiele zastosowań. Wykorzystywane są do tworzenia m.in bezpiecznych nawierzchni gumowych na place zabaw. Czym się charakteryzują płyty SBR?

Materiał SBR

Wykonane z SBR, czyli kauczuku butadienowo-styrenowego, który charakteryzuje się dobrą wytrzymałością mechaniczną na rozdarcia czy ścieranie. Jest także odporny na niskie temperatury, co pozwala na zastosowanie płyt SBR nie tylko w budynkach, ale i na świeżym powietrzu.

Bezpieczeństwo użytkowania

Gumowe płyty SBR charakteryzują się najwyższą jakością wykonania z granulatu gumowego, dzięki czemu są bezpieczne dla zdrowia. Posiadają atest PZH, certyfikat HIC 1.0 ÷ 2.8m i są zgodne z normą PN-EN 1177:2018, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nie zaszkodzą naszemu zdrowiu nawet przy długim okresie użytkowania.

Budowa płyt SBR

Płyty gumowe wykonane z SBR cechują się właściwościami amortyzującymi, co pozwala na wykorzystanie ich w miejscach, w których istnieje ryzyko czyjegoś upadku i ewentualnych stłuczeń. Są również antypoślizgowe i wibroizolacyjne, dzięki czemu zwiększają bezpieczeństwo użytkowania. Takie nawierzchnie gumowe możemy najczęściej spotkać na placach zabaw, ale również na siłowni czy w salach treningowych lub animacyjnych dla dzieci.

Bezpieczne nawierzchnie z płyt SBR to gwarancja braku ostrych i wystających krawędzi. Płyty pod wpływem czynników atmosferycznych nie ulegają zwijaniu, co gwarantuje gładką powierzchnię użytkową. Płyty SBR charakteryzują się także właściwościami samoczyszczącymi – odpływy liniowe zapewniają sprawny odpływ deszczówki, dzięki czemu w nawierzchni nie powstają kałuże.

Prosty montaż

Gumowe nawierzchnie z płyt SBR są szybkie i przyjemne w montażu. W każdej płycie znajduje się 16 gniazd montażowych, które służą do łączenia kolejnych płyt za pomocą karbowanych kołków. Dodatkowo wysokiej jakości technologia drążenia otworów łączeniowych wyklucza możliwość zapadania się płytek, zapewniając użytkownikom wysoki komfort korzystania z nawierzchni.

Różne kolory i wielkość

Płyty gumowe SBR są praktyczne i jednocześnie estetyczne. Istnieje możliwość wyboru koloru spośród pięciu standardowych: czarnego, czerwonego, zielonego, szarego i niebieskiego. Oprócz koloru możemy wybrać także ich grubość. Waha się ona między 30 mm a 90 mm i im jest większa, tym lepiej amortyzuje przed ewentualnymi urazami i stłuczeniami.

Wszystkie te cechy płyt SBR sprawiają, że są one atrakcyjnym rozwiązaniem na budowę nawierzchni zgodną z naszymi potrzebami zarówno estetycznymi, jak i bezpieczeństwa.

Wróć do bloga